ART / Watercolor paintings & Drawings / Mixed media 11554471
*
nr 1155 4471
Primus Mortimer Pettersson
(1895-1975), Sverige
Primus Mortimer Pettersson (1895-1975), Sweden. Sunset. Signerad PMP, 20x29 cm,
MIXED MEDIA, Solnedgång. Signerad PMP, 20x29 cm
Droit De Suite
Estimate:
1000
Sold:
SEK 1700
Auction date:
Monday January 15 2018
at 19:37:54
- Bid history
Time
Bidder
Bid
15/1 13:52:00
1
800 kr
15/1 19:21:47
1
1.000 kr
15/1 19:26:05
2
1.300 kr
15/1 19:28:43
2
1.300 kr
15/1 19:29:13
1
1.500 kr
15/1 19:31:12
2
1.600 kr
15/1 19:32:54
1
Vinnande bud
- Artist/Designer
Primus Mortimer Pettersson
Primus Mortimer Pettersson, svensk målare och tecknare född i Östersund 1895, död 1975.
Read more about Primus Mortimer Pettersson
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blandteknik solnedgång svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
7120 PASTEL
Gunnar Notini (1883-1952), Sweden. Signed, Twiligh..//
Present: SEK 800
Auction ends
today
13 maj at 20:59
*
Primus Mortimer Pettersson
Read more about Primus Mortimer Pettersson
nr 1155 4471
Primus Mortimer Pettersson
(1895-1975), Sverige
Primus Mortimer Pettersson (1895-1975), Sweden. Sunset. Signerad PMP, 20x29 cm,
MIXED MEDIA, Solnedgång. Signerad PMP, 20x29 cm
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 1000 |
Sold: | SEK 1700 |
Auction date: |
Monday January 15 2018 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
15/1 13:52:00 | 1 | 800 kr |
15/1 19:21:47 | 1 | 1.000 kr |
15/1 19:26:05 | 2 | 1.300 kr |
15/1 19:28:43 | 2 | 1.300 kr |
15/1 19:29:13 | 1 | 1.500 kr |
15/1 19:31:12 | 2 | 1.600 kr |
15/1 19:32:54 | 1 | Vinnande bud |
- Artist/Designer
Primus Mortimer Pettersson
Primus Mortimer Pettersson, svensk målare och tecknare född i Östersund 1895, död 1975.Read more about Primus Mortimer Pettersson
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blandteknik solnedgång svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
7120 PASTEL
Gunnar Notini (1883-1952), Sweden. Signed, Twiligh..//
Present: SEK 800
Auction ends
today
13 maj at 20:59